Sposoby usuwania plam

Każde zaplamienie da się usunąć, jeśli tylko zrobimy to szybko, zanim brud wniknie głęboko we włókna. Do usunięcia plam wypróbujmy najpierw domowe sposoby, a dopiero, gdy okażą się nieskuteczne - sięgamy po środki chemiczne.

Przed rozpoczęciem usuwania plam należy wiedzieć z czego plama powstała, jakiego użyć środka czyszczącego, jak należy plamę usunąć. Większość proszków zawiera substancje usuwające tłuszcz, jak również świeże plamy z mleka, krwi czy herbaty, ale już ze śladami po owocach nie radzą sobie najlepiej. Dlatego nie liczmy na to, że plama zniknie w trakcie prania, zdarza się nawet, że daje ono odwrotny skutek - utrwala plamy, uniemożliwiając ich późniejsze usunięcie. Dlatego zacznijmy od osuszenia zabrudzenia chusteczką, lub papierową serwetką, a w wielu przypadkach wystarczy spłukać zabrudzone miejsce chłodną wodą, posmarować je mydłem, potrzeć i ponownie spłukać. Pomaga też posypanie plamy solą, lub talkiem (świetnie wchłania smary i oleje). Skuteczny bywa spirytus salicylowy, denaturat, sok z cytryny, amoniak, woda utleniona i boraks. Gliceryna natomiast znakomicie zmiękcza zaschnięte plamy. Mocne wybielacze stosujmy tylko wtedy, gdy zawiodą łagodniejsze preparaty.

Plamy na odzieży, którą można prać tylko chemicznie, należy przetrzeć wilgotną, często płukaną szmatką. Nie ryzykujmy prania w wodzie, które może zniszczyć odzież Zanim zastosujemy substancję czyszczącą, wypróbujmy ją najpierw, wklepując w mniej widoczne miejsce garderoby np:. na wewnętrznym brzegu materiału. Jeśli okaże się, że zabarwienie przenika na szmatkę lub tampon, lepiej oddać odzież do pralni. ¦rodki czyszczące nakładamy tylko na miejsca zabrudzone, aby niepotrzebnie nie osłabiać włókien tkaniny.

Pamiętajmy, że plamy możemy usuwać przez spłukiwanie, namaczanie, pocieranie, wchłanianie lub parowanie.

Spłukiwanie - należy rozłożyć odzież nad miską plamą w dół. Spłukujemy plamę zimną bieżącą wodą aż do jej maksymalnego usunięcia. Można pocierać plamę palcami. Jeśli tkaniny nie można spłukiwać bieżącą wodą, zastosować namaczanie.

Namaczanie - należy rozłożyć tkaninę nad spodkiem ze środkiem czyszczącym. Zanurzyć plamę w płynie i przetrzeć przy użyciu np. łyżeczki od herbaty. Jeżeli tkaniny nie można prać, przemywać mokre miejsce wilgotną szmatką ze środkiem czyszczącym aż do wyrównania różnic między miejscem mokrym i suchym, po czym wytrzeć suchą szmatką.

Pocieranie - należy rozłożyć materiał plamą do dołu na czystym, chłonnym podkładzie, np. na starym ręczniku frotte (ręcznik może zostać zaplamiony w sposób trwały). Zwilżyć plamę bawełnianą szmatką zamoczoną w odplamiaczu i lekko pocierać dłonią w kierunku od części wilgotnej do suchej, należy unikać ostrych przejść między materiałem suchym a wilgotnym. Pocierać plamę w kierunku od środka do brzegów aż do jej zniknięcia. Zaplamioną odzież przesuwać nad podkładem, aż pozostanie on czysty i suchy, a do pocierania używać wyłącznie czystej szmatki. Nie zwilżać tkaniny bardziej niż to konieczne. Trzeba pamiętać, że pocieranie może uszkodzić niektóre tkaniny (uszkodzeniu mogą ulec niektóre tkaniny wełniane lub materiały luźno tkane, a kolor na ciemnej popelinie nie zawsze jest odporny na pocieranie) i dlatego na tych materiałach plamy usuwać przez wchłanianie lub namaczanie.

Wchłanianie - należy rozłożyć materiał na chłonnym podkładzie (na starym ręczniku frotte, suchej szmatce), zwilżyć go kilkoma kroplami (nie więcej) środka czyszczącego, a następnie przy użyciu papierowego ręcznika kuchennego, suchej szmatki usunąć nadmiar odplamiacza. Powyższą czynność powtarzać aż plama przestanie farbować. Zaplamioną odzież przesuwać nad podkładem, aż pozostanie on czysty i suchy, a do wchłaniania odplamiacza używać suchego materiału. Następnie przemywać mokre miejsce wilgotną szmatką ze środkiem czyszczącym aż do wyrównania różnic między miejscem mokrym i suchym. Na koniec wytrzeć suchą szmatką.

Parowanie - zmoczyć grubą, chłonną szmatkę, np. czystą ścierkę do naczyń. Położyć ją na desce do prasowania i postawić na niej ciepłe żelazko. Gdy ścierka zacznie mocno parować, zdjąć żelazko. Odzież (plamą do dołu) położyć na ścierce, tak by para mogła rozpuścić zabrudzenie. Jednocześnie przy użyciu łyżeczki od herbaty lub wilgotnej ściereczki nanieść na plamę środek czyszczący.

powrót do góry strony

Jak usunąć plamy z:

Atrament - mokrą jeszcze plamę wypłukać w zimnej wodzie, następnie wetrzeć w nią płynny detergent i wypłukać. Plamy z atramentu bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z wyrobów skórzanych, ubrań, dłoni, jak i z drewnianych mebli lub podłogi. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Powierzchnie drewniane po tym zabiegu powinno się przemyć wodą z mydłem i osuszyć.

Błoto - odczekać, aż błoto wyschnie, następnie wyszczotkować. Plamę wyczyścić najpierw spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.

Buraki - plamę wytrzeć natychmiast mokrą gąbką i namoczyć na noc w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzątkiem ale tylko w przypadku kiedy nie zaszkodzi to tkaninie.

Czekolada - resztki zeskrobać i wypłukać w zimnej wodzie, a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem do plam.

Długopis i flamaster - przecieramy zaplamienie wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym, wodą kolońską lub bezbarwnym denaturatem. Niezłe efekty daje sok z cytryny oraz moczenie w kwaśnym mleku. Następnie pierzemy odzież w płatkach mydlanych. Tusz z flamastrów rozpuszcza również gliceryna - alkohol o konsystencji gęstej cieczy, dobry rozpuszczalnik wielu substancji, dostępny w drogeriach, pozostałości usunąć spirytusem metylowym.

Farba emulsyjna - należy czyścić zanim zaschną, później nie da się ich wyczyścić.

Farba olejna - czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.

Farba olejna artystyczna - świeżą farbę można wyczyścić nawet detergentem, skuteczniejsza jest terpentyna.

Guma do żucia - tkaninę włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu a gdy stwardnieje należy wykruszyć. Pozostałe plamy wyczyścić benzyną do czyszczenia.

Herbata - plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem. Herbata na białym obrusie zniknie bez śladu jeśli szybko polejesz plamę sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą.

Jajka - wypłukać w zimnej wodzie, a następnie uprać w proszku enzymatycznym.

Jodyna - plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.

Karmel - plamę wypłukać w zimnej wodzie płynnym detergentem, a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.

Kawa - tak jak w przypadku herbaty.

Ketchup - plamę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.

Klej epoksydowy - usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.

Klej z etykiet - namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

Krew - świeże plamy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli. Nie używać wody ciepłej. Plamy stare najpierw ze szczotkować, a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego, ewentualnie w roztworze perhydrolu.

Kwiaty - tkaninę namoczyć w wodzie i na mokro pocierać płynnym detergentem.

Masło - świeże plamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem lub posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem sczyścić szczoteczką.

Mocz - posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie, można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem.

Olej roślinny - tkaninę dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu.

Owoce - przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala. Inne metody:
- plamę zaprać w mleku, najlepiej kwaśnym.
- na tkaninach bawełnianych na 15 minut przed praniem przetrzeć plasterkiem cytryny. Zbledną i łatwiej się wypiorą.
- świeże plamy z owoców polewamy wrzątkiem do momentu zniknięcia zabrudzenia.

Pasta do butów - plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.

Piwo - plamę namoczyć w czystym occie i, w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym.

Plamy wilgoci na jasnym jedwabiu znikną, jeśli przed wypraniem delikatnie skropisz je sokiem cytrynowym.

Pleśń - świeże plamy usuwa się, pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej.

Pożółkła bielizna - należy namoczyć na noc w zsiadłym mleku, a potem uprać jak zwykle.

Rdza - świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.

Sos - plamy z odzieży tolerującej pranie znikają z reguły po wypraniu ubrania w temperaturze minimum 60°C. Jeżeli tkaniny nie wolno prać w temperaturze 60°C, zwilż plamę płynem do mycia naczyń i zostaw tkaninę na minimum pół godziny. Następnie wypierz. Odzież nie nadającą się do prania pocieraj benzyną, a następnie wodą.

Szminka - tamponujemy zabrudzenie benzyną ekstrakcyjną, rozcieńczalnikiem do farb olejnych i lakierów, denaturatem lub rozrzedzonym spirytusem i pierzemy. Jeśli tkanina jest delikatna, na kilka minut nakładamy na plamę glicerynę, a następnie pierzemy.

Szpinak - pocierać zabrudzone miejsce surowym ziemniakiem.

Trawa - czyścić alkoholem z dodatkiem wody z solą.

Tusz do pieczątek - wywabiać benzyną do czyszczenia i namoczyć w płynnym detergencie.

Wino - plamę natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie. Plamy z białego wina na obrusie lub tapicerce powinny zniknąć po przetarciu mokrego miejsca 90 % czystym alkoholem, a potem wodą Plamy z czerwonego wina polewamy białym winem (jeśli jest) a następnie płuczemy garderobę w chłodnej wodzie i pierzemy. Dobrze robi też posypanie plamy solą lub talkiem, a gdy płyn zostanie wchłonięty – wypłukać lub wyprać tkane. Resztę przebarwienia usunąć można wodą utlenioną lub sokiem z cytryny. Na rozległe i trwałe plamy stosujemy niechlorowy wybielacz. Po kilku minutach należy uprać tkaninę, ponieważ wybielanie osłabia włókna.

Wosk - tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika, a następnie wykruszyć wosk. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.

Wymiociny - spłucz wodą. Odzież, którą można prać w temperaturze 60°C i wyższej, wypierz. Plamy na odzieży, którą można prać najwyżej w temperaturze 40°C, zwilż płynem do mycia naczyń i pozostaw na minimum pół godziny. Następnie wypierz. ubranie. Plamy na odzieży nie nadającej się do prania pocieraj wodą z dodatkiem roztworu amoniaku. Woń usuń pocierając wodą z dodatkiem środka dezynfekującego. Dozowanie zgodnie z instrukcją.

Plamy po kolorowej świecy - Przebarwienia po kolorowej świecy znikną, gdy po usunięciu wosku przetrzesz plamę denaturatem i następnie upierzesz tkaninę.

Żywica - plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie prać w wodzie z mydłem.

powrót do góry strony

Prasowanie

Prasowanie - należy przestrzegać temperatury prasowania podanej na metce oraz pamiętać, że niższa temperatura żelazka zostanie osiągnięta dopiero po pewnej chwili. Prasować należy dopiero wtedy, gdy lampka zapali się ponownie. W przeciwnym razie ryzykuje się uszkodzenie odzieży. Ponadto, należy unikać prasowania na zamkach i guzikach.

Stopa żelazka - brudną, przypaloną stopę żelazka najlepiej czyścić przesuwając po szmatce zwilżonej octem. W przypadku nowoczesnych modeli żelazek nastawiamy je na maksymalną temperaturę i przez kilka minut prasujemy wilgotną ściereczkę.

Suszenie w suszarce bębnowej - nie należy napełniać bębna suszarki zbyt mocno; odzież zostanie wysuszona szybciej, gdy powietrze będzie miało do niej swobodny dostęp. Po każdym użyciu suszarki należy pamiętać o opróżnianiu filtra; jeśli nie jest on opróżniony, cykl suszenia ulega wydłużeniu. Należy uważać, by przypadkowo nie wyrzucić pojemnika na proszek.

powrót do góry strony

Znaki informacyjne dotyczące konserwacji

Znaki dotyczące prania
Pranie normalne w max. 30°C Pranie z zachowaniem ostrożności w max. 30°C
Pranie normalne w max. 40°C Pranie z zachowaniem ostrożności w max. 40°C
Pranie normalne w max. 60°C Pranie z zachowaniem ostrożności w max. 60°C
Pranie normalne w max. 95°C Pranie z zachowaniem ostrożności w max. 95°C
Pranie ręczne Nie prać
Znaki dotyczące prasowania
max. temp. prasowania 110°C max. temp. prasowania 150°C
max. temp. prasowania 200°C Nie prasować
Znaki dotyczące bielenia
Można bielić i chlorować Nie można bielić i chlorować
Znaki dotyczące prania chemicznego
Czyścić we wszystkich rozp. org. Czyścić w czterochloroetylenie lub benzynie
Ostrożność dot. oddziaływ. mech. temp. wilgotności Czyścić tylko w benzynie
Ostrożność dot. oddziaływ. mech. temp. wilgotności Nie można czyścić chemicznie
Znaki dotyczące suszenia
Suszenie w suszarce bębnowej w niższej temp. Suszenie w suszarce bębnowej w wyższej temp.
Nie można suszyć w suszarce bębnowej Suszyć w pozycji poziomej
Suszyć w pozycji pionowej

powrót do góry strony

Ustal rozmiar swojej garderoby

Wzrost Mierzony bez obuwia od czubka głowy do stóp.
Obwód klatki piersiowej Mierzony poziomo w największym jej obwodzie.
Obwód pasa Mierzony w talii bez zakładki.
Dla mężczyzn - obwód bioder.
Obwód bioder Mierzony poziomo w największym ich obwodzie.
Długość boczna Mierzona wzdłuż bioder, od talii, lecz bez pasa.
Obwód pod biustem Mierzony poziomo pod biustem.
Standardowe wymiary damskie:
rozmiar XS S M L XL
32 34 36 38 40 42 44 46 48 50
obwód klatki piersiowej cm 80 84 88 92 96 100 104 108 112 116
obwód talii cm 62 66 70 74 78 82 86 92 96 100
obwód bioder cm 88 92 96 100 102 108 112 118 122 126
Standardowe wymiary męskie:
rozmiar S M L XL
44 46 48 50 52 54 56 58
obwód klatki piersiowej cm 88 92 96 100 104 108 112 116
obwód talii cm 76 80 84 88 92 98 102 108
obwód bioder cm 94 98 102 106 110 114 118 122

powrót do góry strony

Zgierz - Łódź - Polska - Europa!

Serdecznie zapraszamy.

 

Bluza - Drespol